Благоприятните природни условия в Свиленградския край и стратегическото му географско разположение са причина той да бъде населяван от дълбока древност. Най-старите следи от човешки живот датират от края на новокаменната и каменномедната епоха. През бронзовия и железния период земите около днешния Свиленград били населявани от тракийското племе одриси. От времето на траките са останали следи от селища, надгробни могили, светилища, долмени и други.
Свиленградска община е разположена в югоизто
чната част на Хасковска област и на РБългария. В североизточния й край са склоновете на Сакар планина, на югозапад - Източните Родопи, включва части от Горно-тракийската низина.
Земеделското производство в общината е насочено главно към отглеждане на тютюн, лозя, житни и овощни култури. Условията в района са подходящи и за производство на памук. Селското стопанство има водеща икономическа функция в общината.
Общината има уникална даденост да бъде граница на България с две съседни държави -
Турция и Гърция.
Община Свиленград принадлежи към общините със смесен тип икономика.
Транспортът като икономическа дейност има нарастващо значение в икономическата структура на общината. Развитието на пътната мрежа е силно повлияно от наличието на два транспортни коридора: трансевропейският транспортен коридор Европа - Азия, осигуряван от първокласния път Е-80, и перспективният регионален коридор, свързващ района Свиленград-Харманли с Бургас, преминаващ през територията на Странджа-Сакар.